
Cześć i Chwała Bohaterom – poezja patriotyczna w oprawie rockowej – Norbert “Smoła” Smoliński
- 10 grudnia 2017
- Posted in MIASTO KROSNOPRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
1 grudnia br. w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie odbył się koncert patriotyczny Cześć i Chwała Bohaterom – poezja patriotyczna w oprawie rockowej. Przed licznie zgromadzoną młodzieżą wystąpił Norbert “Smoła” Smoliński, wokalista zespołu Contra Mundum.
Norbert “Smoła” Smoliński (ur. 6 czerwca 1968 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, znany przede wszystkim ze współpracy z zespołem Delhy Seed, obecnie stojący na czele zespołu Contra Mundum. Podczas krośnieńskiego występu artysta zaprezentował patriotyczną twórczość wybitnych poetów m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Zbigniewa Herberta.
Organizatorami koncertu byli: poseł na Sejm RP Piotr Babinetz oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie na czele z dyrektorem Danielem Eibinem. Na koncercie obecni byli również przedstawiciele zarządu PGE Obrót: Zenon Wajda, Jerzy Hejnar, Jan Mądrzak, władz samorządowych – starosta krośnieński Jan Juszczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna Kazimierz Mazur wraz z radnymi Pawłem Krzanowskim i Piotrem Grudyszem oraz Renata Szczygieł-Moskal z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna, Zygmunt Ginalski i Andrzej Guzik z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli i Lucyna Opoń z Kuratorium Oświaty.
W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele wraz z uczniami z krośnieńskich szkół: ZSP nr 2, ZSP nr 5, I Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Muzycznych, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego, MZS nr 5 oraz Liceum Plastycznego.
Organizacje mundurowe reprezentował Związek Strzelecki “Strzelec” Józefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 1910 z Krosna.
Pozdrowienia dla uczestników spotkania przesłała w swym liście Wojewoda Podkarpacki – dr Ewa Leniart.
Solowy koncert, któremu towarzyszyła wizualizacja zawierająca obrazy dotyczące zmagań Polaków w walce o wolną niepodległą Polskę był wspaniałym przeżyciem i szansą wysłuchania pieśni patriotycznych w odsłonach rockowych. Usłyszeliśmy m.in. Hymn V Brygady Wileńskiej słowa Stefan Łaszkiewicz ps. „Fryc” z lipca 1945 r., który to artysta dedykował Danucie Siedzikównej – Ince. Wokalista zaprosił na scenę Strzelców i młodzież aby w ich towarzystwie zaśpiewać utwory ,,Chłopcy silni jak stal”( sł. Józef Szczepański ps. Ziutek / muz. Dmitrij Pokrasssł. autor nieznany) oraz ,,Już dopala się ogień biwaku” (sł. autor nieznany). Otrzymane w podziękowaniu kwiaty od młodzieży Norbert ,,Smoła” Smoliński zadeklarował złożyć naszym lokalnym Bohaterom. Całość była poruszającym spektaklem, który zakończył się owacją na stojąco. Po koncercie była możliwość porozmawiania z artystą, a Strzelcy wręczyli mu pamiątkowe logo JS 1910.
Po koncercie, jak obiecał Norbert “Smoła” Smoliński udał się na Cmentarz Komunalny w Krośnie, gdzie złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób oddał hołd Władysławowi Baranowi, Tadeuszowi Ciupce, Kazimierzowi Człowiekowskiemu, Józefowi Czuchrze, Bolesławowi Gorczycy, Janowi Stefanikowi i Mieczysławowi Szelcowi.
Wieczorem tego samego dnia odbył się drugi kameralny koncert Norberta ,,Smoły” Smolińskiego w Sali konferencyjnej Prawa i Sprawiedliwości w Krośnie. Artysta zaprezentował utwory ze swojej solowej płyty pod tytułem „…odważnym wszystkim pokłon niski…”, na której znajdują się nowe aranżacje piosenek, które swymi dźwiękami przywołują wydarzenia mroźnego grudnia 1981 roku, opowiadają o dniach buntu, gniewu i szarej codzienności, o czasach, które na trwałe zapisały się w pamięci Polaków. Płyta jest muzycznym wyrazem szacunku dla Pokolenia Niepokornych, ukłonem w stronę Bardów opozycji, podziękowaniem za Ich dźwięki i słowa, których moc jest ponadczasowa. Tytuł albumu zaczerpnięty z tekstu utworu J.K.Kelusa „Jesień w pasiece”
36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego i kolejny pełen refleksji grudzień, wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu. W wyniku pacyfikacji siłami ZOMO, MO oraz wojska, na skutek ran odniesionych podczas demonstracji, brutalnych śledztw i przesłuchań, niewyjaśnionych morderstw – kilkadziesiąt osób oddało życie za to, że ponad wszystko ceniło sobie Wolność.
Norbert Smoła Smoliński album zadedykował wszystkim Ofiarom represji władz stanu wojennego wprowadzonego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983.
Nie brakło takich utworów jak: ,, Pancry” – sł. M.Bieniasz / muz. A.Filipkowski, ,, Elegia Grudniowa” – sł./muz. J.K.Kelus, ,,Wróżba” – sł. J.Kaczmarski / muz. P.Gintrowski, ,,Gdy tak siedzimy” – sł. L.Szaruga / muz.P.Gintrowski, ,,A my nie chcemy uciekać stąd” – sł. J.Kaczmarski / muz.P.Gintrowski, ,,Obława” – sł./muz. J.Kaczmarski,
W koncercie udział wzięli min. przedstawiciel zarządu PGE Obrót, Opozycjoniści, członkowie ,,Solidarności”, Klubów Gazety Polskiej.
Cześć i Chwała Bohaterom – poezja patriotyczna w oprawie rockowej (ZDJĘCIA)