
Zwolnienie z kwot ekranowych
- 10 sierpnia 2016
- Posted in SEJM

Poseł sprawozdawca Piotr Babinetz (PiS)
Zgodnie z obowiązującą ustawą o radiofonii i telewizji nadawcy programów telewizyjnych zobowiązani są do przeznaczenia ponad 50% kwartalnego czasu nadawania programu na audycje europejskie, z wyłączeniem serwisów informacyjnych, reklam, transmisji sportowych, przekazów tekstowych i teleturniejów.
Ustawa określa też udział w kwartalnym czasie nadawania audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych. Nadawcy są zobowiązani do przeznaczenia na powyższe audycje co najmniej 10% tego czasu, z czego audycje wytworzone w okresie 5 lat przed rozpowszechnieniem w programie powinny stanowić co najmniej 50%.
Od powyższych zasad obecnie dopuszczalne są wyjątki, tzw. kwoty ekranowe nie obowiązują przez pierwszy rok istnienia nadawcy, w programach specjalistycznych, dla kanałów kierowanych do mniejszości narodowych i etnicznych, a także nadawców w systemach teleinformatycznych, czyli rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.
Zgodnie z nowelizacją nadawcy programów rozpowszechnianych wyłącznie w wymienionych systemach będą zobowiązani do indywidualnego starania się o zwolnienie z tzw. kwot ekranowych.
Nowe przepisy szczegółowo określają też udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim (co najmniej 10% kwartalnego czasu nadawania programu) oraz audycji europejskich (co najmniej 15% tego czasu) w programach telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym.
Nowelizacja dostosowuje prawo krajowe do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE z 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych. Na ten obowiązek zwróciła Polsce uwagę Komisja Europejska. Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu
o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji przedstawił poseł Piotr Babinetz (PiS).
W debacie wszystkie kluby poparły zaproponowane zmiany. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych apelowali o przyspieszenie prac nad nową ustawą medialną i podjęcie debaty nad sytuacją w mediach. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji prawie jednogłośnie (tylko 1 poseł wstrzymał się od głosu). Ma ona wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.
zródło: sejm.gov.pl